CENTRUL DE CULTURĂ „BRĂTIANU”
Instituție de cultură finanțată de Consiliul Județean Argeș
ro  |  en
Home History Dynasty of Brătianu Family

ION C. BRĂTIANU

 

         The future great politician and statesman, was born in Pitesti, on the 2 of June 1821. He was the fifth child of the couple Constantin (Dincă) Brătianu and Anastasia Tigvenau. Ion C. Bratianu attended the courses of primary school from Pitesti led by D. Simonide, one of Gheorghe Lazar’s students. The teacher from his native town inspired the young student with passionate love for the country and the Romanian people. When he was 14, Ion C. Bratianu joined the army of Wallachia as junker (student of a military school, cadet).

          Ion C. Bratianu will be promoted to the rank of artillery officer and for a while he will be under his elder brother’s (Teodor) command. In 1831, the young artillery officer gets to Paris, where he will attend the courses of a Military School and in parallel he will also attend the courses of College de France. Within the latter, he benefited from the lectures of different professors like Jules Michelet and Edgar Quinet, who were Romanio-philes, but his actions and thinking will be influenced by great personalities, respectively the poet Lamartine, Paul Battaillard, Louis Ulbach, Adam Mickiewicz. He will write about the positive influence of France and its representatives on him and other Romanians: “France gave us birth, taught us. The flame heating our country comes from France (…) What we did, we did following its example” In Paris he participated in the activity conducted by the Society of the Romanian Students, set up in December 1845 and had a great contribution to the establishment of this society and the setup of schools in the two principalities – entitled–“Lazarian Association”, established in November 1847.

           Ion C. Brătianu was member of the French Masonic Lodges “Athenee des Etrangérs” and “La Rose du parfait silence”, managing to work his way up through to the rank of master. In February 1848, Ion C. Brătianu was one of the participants in the revolution events in Paris. In April 1848, Ion C. Brătianu returned to Wallachia and was elected member of the Revolutionary Committee of the Principality of Wallachia on May 10, 1848; he was appointed secretary of the Provisional Government, and then, he occupied the position of Head of the Police Department from Bucharest, in the period following the outbreak of the Revolution in Wallachia. He was one of the greatest revolutionaries of the events which took place in 1848. The revolution having been suppressed, like other important participants in the revolution, Ion C. Brătianu was considered an undesirable person by the post-revolutionary regime and he had to go into exile, seeking refuge in France.

          In France, he was engaged in conspiratorial actions against Napoleon III, the French Emperor. During 1853 and 1854, Ion C. Brătianu was involved in several trials; he will be admitted to a sanatorium led by Dr. Blanche from Paris, where he will remain until July 1856. Preoccupied to draw the attention of the political circles in France for the cause of the Romanian people and attract French personalities to support our national aspirations, Ion C. Brătianu published different works significant by their titles – “Memoire sur l'Empire d’Autriche dans la question d’Orient” in 1855 and “Memoire sur la situation de la Moldo–Valachie depuis la Traite de Paris” in 1857.

          After nine years of exile he returned to Wallachia, in July 1857, seriously getting involved is the cause of Unifying the two Romanian Principalities. In 1857 he was elected deputy in the ad hoc Committee, and in January 1859 in the Elective Committee of the Romanian Principalities. Being a supporter of Colonel Alexandru Ioan Cuza for his double election in the high position as ruler of the United Principalities of Moldavia and Wallachia, Ion C. Brătianu occupied the the position of minister several times. He was the Finance minister in the Wallachian government from 28 May to 3 July 1860.

          He was a member of the political coalition that contributed to the overthrow of Alexandru Ioan Cuza - forced to abdicate on 11 February 1866. Ion C. Brătianu had a decisive role in bringing Prince Carol I of Hohenzollern on the Romanian throne; Prince Carol I became ruler on 10 May 1866. In 1866, Ion C. Brătianu was elected member of the Constituent Committee and he was to stand out through numerous appearances in the Romanian governments during the reign of Carol I: Minister of Finances from 11 May to 13 July 1866, Minister of the Internal Affairs from 1 March to 5 August 1867, and from 13 November 1867 to 2 April 1868. He also occupied the position of interim minister within the same department from 13 November 1867 to 29 April 1868. Another position held by Ion C. Bratianu was the Minister of Finances from 1 May to 12 August 1868. He also served as interim minister during the War from 12 August to 16 November 1868. He was the leader of the political liberal-radical group and led the anti-dynastic movement in 1870; this provided the context for him being arrested and sent to court.

         The Court of Targoviste accused him of complicity in the action of Alexandru Candiano-Popescu designed to overthrow Prince Carol I through a riot that took place at Ploiesti in August 1870. The defendant was acquitted of the accusations. Ion C. Brătianu declared for supporting the foreign dynasty in Romania and bringing its representative, Carol I, to the throne.

1875 represents a milestone in the Romanian politics, being the year when Ion C. Brătianu founded the National Liberal Party (May 24, 1875), as well as together with C.A. Rosetti until 1882-1883.

Ion C. Brătianu will occupy numerous and important state positions from the middle of the eighth decade of the nineteenth century: Minister of Finances from 27 April to 23 July 1876 and Prime minister for a period of 12 years at the helm of the Romanian Government. It was during this period that our state conquested, by great human and material sacrifices, the State Independence and was proclaimed Kingdom (1881).

        His brother Dumitru C. Brătianu occupied the position of President of the Council of Ministers. He served as Minister of Finances between 24 July  1876 until 27 January 1877, providing the interim for the same ministry from 21 February  to 19 August 1877; Minister of the Interior from 24 January 1877 until 23 May 1879; interim Minister for the War Department from 20 August  1877 until 16 March 1878; interim minister of Public Works from 26 March  to 24 November  1878 and interim minister for Cults and Public Instruction between 31 October to 24 November 1878, President of the Council of Ministers and tenured minister of the Department of Interior. Ion C. Brătianu occupied these positions from 25 November 1878 until 10 July 1879 and he was interim minister in the Ministry of War from 25 November 1878 until 7 January 1879. From 11 July 1879 until 9 April 1881 he occupied the position of President of the Council of Ministers. Other ministerial positions held by Ion C. Brătianu: minister for the Public Works from 11 July 1879 until 23 October 1880 and the interim minister for the Finances Department (16-24 February 1880), interim minister for the Ministry of Interior (17 April – 14 July 1880) and interim minister for Finances (15 to 26 July 1880) and tenured minister from 29 July 1880 until 9 April 1881. From 10 April until 8 June 1881, his brother, Dumitru C. Brătianu, occupied the position of President of the Council of Ministers. He led the Government as President of the Council of Ministers from 9 June 1881 until 20 March 1888, while holding the positions of minister of Finances from 9 June to 30 November 1881 and interim minister for the Ministry of War, minister of War from 1 December 1881 to 24 January 1882 and from 24 January 1882 - minister of the Interior. From 1 August 1882 until 22 June 1884, he was minister of War, interim minister for Ministry of War from 13 January to 20 February 1886 and from 5 November 1887 until 20 March 1888. In his capacity as minister of the Interior, he led this department from 25 January to 31 July 1882 and from 23 June 1884 until 28 April 1887; he also occupied the interim minister position for Foreign Affairs from 28 October 1885 to 15 December 1885. He also served as interim minister for Agriculture, Trade Industry and Domains from 17 October 1886 to 26 April 1886.

John C. Brătianu was the victim of two attacks on December 2, 1880 and September 3, 1886. He was a prominent member of the Romanian Parliament in his capacity as deputy and senator. Summarizing the essential features that characterized his personality, Ion G. Duca wrote about Ion C. Brătianu: “(...) He dominated the epoch and his contemporaries through his wonderful features complex. He was always an idealist and realist, tolerant and bold, authoritative and seductive, proud and uncompromising when it came to his country”. Ion C. Brătianu’s complex personality was very well described by the author of The Reign of Carol I, volume I, 1866-1867, Bucharest, Vremea Publishing House, written by Mihai Polihroniade in collaboration with Al. Ch Tell: “Fate forced him go through several schools, he had been in turn an ideologist, agitator, revolutionary, exiled, imprisoned, propagator, minister, collaborator in a state coup, diplomat, head of party, one can’t  have imagined a more complete political school”.

DUMITRU BRĂTIANU

         

         He was born in 1817 in Pitesti and was Ion C. Brătianu’s elder brother. He attended the courses of primary school in his native town and then, beginning with 1831, in Bucharest, he attends the prestigious St. Sava College. The year 1835 and the following find Dumitru Brătianu in Paris, where he will sit the baccalaureate examination and will attend the Faculty of Medicine for one year. Then he attended the Faculty of Law, graduating it in 1841. At the same time, he attends the lectures of important publicists of the time, close friends of the Romanian people: Jules Michelet and Edgar Quinet, who taught at a higher education institution, famous at the time, College de France.

          Together with Ion Ghica and Al. G. Golescu, Dumitru Brătianu founded the Society for the Education of the Romanian People, in August 1839. Dumitru Brătianu conducted a fruitful activity within the Romanian Students Society, established in December 1845, in Paris. He made praiseworthy contributions to the establishment and operation of a Society that aimed to set up schools in the Romanian Principalities, the so-called “Lazarian Association” which was founded in November 1847. Dumitru Brătianu, like his brother Ion, was a member of the French Masonic Lodges: “L'Athenee Aliens” and “La Rose du Parfait Silence”; he worked his way up through the rank of master. He took part in the Revolution of 1848 in Paris.

          In April 1848, Dumitru Brătianu returned to Wallachia and joined the Revolutionary Committee of the Wallachian prince. He was sent in Pesta, in a diplomatic mission and, when the Hungarian and Romanian Revolutions broke out he was accredited by the Revolutionary Government from Wallachia as diplomatic agent with the Governments of Austria and Hungary. Beginning with September 1848, he acquired new accreditation with the “different friend powers from Europe”. After the suppression of the Romanian Revolution of 1848 through foreign violent tsarist and Ottoman intervention, Dumitru Brătianu and other revolutionaries went into long and difficult exile.

         In the new political context, Dumitru Brătianu will stand out through his complex and diverse activity, signatory of the different articles favourable to accomplish the Romanian nation’s aspirations, representative of the Romanian exiles in the democratic Central Committee, author of the memoirs in which he explains with arguments the nature and direction of the Romanian revolution, initiator of important and necessary contacts and connections with influential personalities in the political circles in France and Britain. After 1856, when the Crimean War broke out, Dumitru Brătianu was the politician who considered as appropriate to create a legion made ​​up of Romanians whose aim was to fight together with the coalition of the European states against the Russian armies which occupied the Romanian Principalities.

        In July 1857, Dumitru Brătianu returned home from exile that had kept him away from family, friends and internal events in the principality of Wallachia for nine years. He will occupy important positions in the public life of the Romanian society being elected deputy and secretary, in 1857, in the ad hoc Committee and in the Elective Committee in Bucharest. In 1859, immediately after the Union of the Romanian Principalities, he was appointed Minister for Foreign Affairs, occupying this position from 26 January to 27 March 1859. From 28 May to 5 July 1860 he was the minister of Interior in several Wallachian governments. An important part of his work will be carried as a diplomate; in his missions in the European countries he pleaded to obtain the recognition and consolidation of the double election of Ruler Al. I. Cuza. Radical liberal in thinking and in his actions, Dumitru Brătianu stood out through his adhesion and contribution to the success of the political coalition which managed to overthrow Alexandru Ioan Cuza from the leadership of the Romanian state. During the period March 1866 - February 1867, he dealt with the proper administration of Bucharest, occupying the position of Mayor.

         He continued to exercise responsibly the important diplomatic positions entrusted by the Romanian state. He also served as minister in the following departments: Cults and Public Instruction and interm minister for the Public Works from 1 March to 5 August 1867 and from 18 August to 13 November 1867. Along with the establishment of PNL in 1875, Dumitru Brătianu became a member of the Executive Board of the first Romanian political party in the modern history of the country. He also held the positions of deputy and senator in the Romanian Parliament. He devoted two and half years of his diplomatic activity to the position of extraordinary envoy on Romania’s behalf to Constantinople, from October 1878 to April 1881. For two months, from 10 April to 8 June 1881 he was president of the Council of Ministers and tenured minister of the Foreign Affairs Department.

            Towards the end of his life, Dumitru Brătianu had serious disagreements with his brother, Ion, on liberal issues, and thus he laid the foundation of a new party, which in November 1885 united with the Conservative Party. The dissidence formed by Dumitru Brătianu is known as “the pure liberals” and it was supported by the newspaper “The Nation”. The coalition of the two parties was called the “United Opposition”. In 1888, the actions of the “United Opposition” contributed to the overthrow of the government chaired by Ion C. Brătianu, at the end of March 1881. Two years later, in March 26, 1890, Dumitru Brătianu rejoined PNL and he was elected President of this important political party after the death of his brother, Ion, on 4 May 1891. A year later, in June 6, 1892, Dumitru Brătianu passed away in Bucharest, leaving his contemporaries and their successors, the memory of an important Romanian politician and statesman.

ION  I.C.  BRĂTIANU

 

        He was the first son of the couple Pia and Ion C. Brătianu and was born in the family house from Florica on 20 August  1864. He attended Saint Sava High School in Bucharest, which he graduated in 1882. A year later after graduating St Sava High School, Ion C. Brătianu entrusts his son to Eugeniu Carada, his close and devoted friend. Eugeniu Carada accompanies the 18- year-old in Paris to continue his higher education studies in the domain of exact sciences. For one year Ion I.C. Brătianu attendd the mathematics section of Sainte Barbe High School and then he attended the courses of the Polytechnic School for two years; then he continued another specialized training at the School of Bridges and Roads which he graduated in 1889. He returned home and started to practise the profession of engineer in the railway system; from 1889 to 1895 he was engaged in the railway construction works in Moldavia.

        Ion I.C. Brătianu made his debut in politics in 1895 as a member of the National Liberal Party, 20 years later after his father had laid the foundations of this political party with long tradition in the modern and contemporary history of Romania. In the same year he was elected deputy, and two years later he was appointed Minister of the Public Works, occupying this position from 1 March to 30 March 1899. In 1899, Ion I.C. Brătianu achieved an important political success managing to attract among the members of the National Liberal Party a group of socialist intellectuals, the so-called “generous” who provided the leadership of the Social Democratic Party of the Workers in Romania.

        The beginning of the twentieth century will represent for Ion I.C. Brătianu a sustained public activity in the life of the Romanian state. He will be member of several governments of the National Liberal Party, in the years when this political party was in power. Thus, he was Minister of Public Works from 14 February 1901 to 18 July 1902 and minister for the Foreign Affairs – interim from 9 January to 18 July 1902 and tenured minister from 18 July 1902 to 12 December 1904, then Minister of the Interior from 12 March 1907 until 27 December 1908. The state and political career of Ion I.C. Brătianu will stand out through continuous development and importance. He will be appointed President of the Council of Ministers and minister of the Internal Affairs and interim minister of the Foreign Affairs from 27 December 1908 to 4 March 1909. On 11 January 1909, Ion I.C. Brătianu was elected president of the National Liberal Party succeeding Dimitrie A. Sturdza. For 19 years, until the end of his life, Ion I.C. Brătianu was head of the Romanian liberals in a political party with a long tradition in the Romanian history. He continued to hold the Presidency of the Council of Ministers from 4 March to 15 December 1909 and the position of minister of Interior, from 4 March to 15 December 1909 and from 6 February to 28 December 1910; he also occupied the position of interim minister for the Foreign Affairs from 4 March  to 1 November 1909. On 8 December 1909, Ion I.C. Brătianu was the victim of an attack, but the Romanian politician and statesman survived it being only wounded.

          On 7 September, 1913 Romania was recovering after the two Balkan Wars. Ion I.C. Brătianu brought to the attention of the public opinion the programme decided by the National Liberal Party for achieving two important reforms demanded by the country's development: the agrarian and electoral reforms. During Romania’s neutrality from the beginning of 1914, January 4 and up to December 11, 1916, Ion I.C. Brătianu held the important position of President of the Council of Ministers and in this period of almost two years he held the portfolios of Minister of War, from 4 January 1914 to 15 August 1916 and the interim minister for Foreign Affairs from 8 to 11 February 1916.

           It was an important period of great responsibility for Ion I.C. Brătianu who undertook the military and diplomatic training of Romania for the war in which our country entered and was participating in order to reunite with its historical provinces under foreign domination. In the years when Romania took part in the First World War, Ion I.C. Brătianu held the position of President of the Council of Ministers and minister of Foreign Affairs from 11 December 1916 to 26 January  1918, respectively from 29 November 1916 to 27 September 1919.

         One of the most important activities of Ion I.C. Brătianu in the domain of Romanian foreign politics was his participation in the Peace Conference from Paris - beginning of 1919 until July the same year. In the six months in which he was the head of the delegation for our country to this important international diplomatic forum, Ion I.C. Brătianu stood out, according to the appreciation of the French diplomat, Count de Sainte-Aulaire, the French minister in Bucharest through “the highest qualities that make him one of the great statesmen of his generation”. In the postwar years, Ion I.C. Brătianu returned to the presidency of the Council of Ministers from 19 January 1922 to 27 March 1926, holding the portfolio of tenured minister of War from 19 January to 15 March 1922 and the minister of the Interior, from 30 October  1923 to 27 March 1926. During this period, Ion I.C. Brătianu was the Romanian politician who had the role of submitting the Constitution of 1923 for the approval of the Parliament and the country.

        His last appearances in the political and state life of Romania were in 1927, as President of the Council of Ministers from 21 July to 24 November and interim minister for the Foreign Affairs from 21 June to 6 July 1927. He was honorary member of the most important scientific and cultural center in the country – the Romanian Academy. Ion I.C. Brătianu’s attitude, often characterized by prolonged silence, deep meditations not shown verbally conferred him a mysterious, unfathomable and incomprehensible aura: “The Sphinx” from Florica as friends and enemies used to call him. Ion I.C. Brătianu died at the age of 63, following a generalized infection, his death occurring in Bucharest, at dawn, on 24 November, 1927. The body of the great Romanian son was laid at the Romanian Athenaeum and the funeral was held at Florica, in the family mausoleum Church where he rests in peace alongside his illustrious father and the other family members.

VINTILĂ  I.C.  BRĂTIANU

 

         He was born in Bucharest, on 13/16 September, 1867, being the fourth son of Pia and Ion C. Brătianu. He acquired the first proper teaching corresponding to primary school at Florica, together with his brothers and sister Sabina, from their mother, Pia, and from Romanian and foreign educators. He attended the courses of the well-known St Sava High School in Bucharest. He received higher education studies in Paris, attending the lessons of the Central School, specializing for the proffesion of engineer. He returns to Romania and from the autumn of 1890 he begins working under the guidance of the engineer Anghel Saligny on the site of the bridge across Danube, erected between Cernavodă and Feteşti. The important positions he held throughout his life provided him with notoriety due to his initiatives which materialized into innovations, improvements and experiences, contributing to concludent progress in many domains of activity.

           In his three-decade public career, Vintilă I.C. Brătianu was director of the Autonomous Administration of the State Monopoly, General Mayor of the Capital, minister of War, minister of Finances, prime-minister, deputy and senator. After the death of his brother, Ionel, on 24 November 1927, Vintilă I.C. Brătianu became president of the National Liberal Party, an important position which he held until his premature death on 22 December 1930. He was the supporter of the doctrine “By ourselves”. Like his brother, Ion I.C. Brătianu who recommended the reformation of PNL and its connection to the fundamental requirements of the Romanian society, Vintilă I.C. Brătianu considered that the mission of the Liberalism is to bring “A second national rebirth”. Within the Liberal Congress in December 1906, Vintilă I.C. Brătianu declared for the country’s renewal, mission to be assumed by liberals whose programme required innovative ideas applicable in such a way as to protect the interests of the state and the population. He was one of main originators and supporters of the protectionist policy principle in economics, entitled “By ourselves” and applied consistently especially after the World War I; it reprezented a salvation policy for the rebuilding of the country in all the domains of activity and which, in the great liberal governance during 1922-1926, was able to rehabilitate the Romanian Finances and provide the application of the important structural reforms- agrarian and electoral- aligning Romania with the requirements requested by the modernization of the European world.

               Vintilă I.C. Brătianu led the liberal governmental ship firmly on a rough sea caused by the dangerous bureaucracy, unnecessary expenses, administrative neglection etc. He imposed a firm savings regime and declared war to dissipation during his governmental tenure. The harsh criticism levelled at him and “By ourselves” doctrine had no basis as with regard to the ratio between the Romanian and foreign capital participation in the formation of public limited companies, Vintilă I.C. Brătianu considered it to be valid, correct and legal only when the presence of domestic capital was at least 51%, in other words the majority. A system of this type was successful, the foreign capitals also participated in the national economic prosperity; there were quite a lot joint ventures, Romanian and foreign, which proved to be viable and efficient, the oil industry providing a positive example in this regard, namely obtaining notable economic performance. Vintilă I.C. Brătianu was a politician and statesman with limits. He wasn not always able to adopt the best solutions, take the most inspiring and timely decisions. A certain unilateralism of his political thinking and actions manifested and brought disservice to the National Liberal Party.

                  In the summer of 1930, Vintilă BC Brătianu declared intransigenly against the coming of Prince Carol who was to become King of Romania. Vintilă I.C. Brătianu responded verbally violently at the promonarchic actions of his nephew, Gheorghe I. Brătianu, our great historian, who had been received in audience by the future King of Romania, Carol II. This was the reason of a rupture between the two Bratianu members, the historian setting up his own party, Georgist Liberal Party. Vintilă I.C. Brătianu did not have the ability to attract all the liberals around him after the disappearance of Ion I.C. Brătianu. As Prime Minister and President of the Liberal Party as well, he failed to ensure fexibility of the governance, especially in the crisis years undergone by Romania at the end of the third decade of the twentieth century, after a long period of stability. His political oratorical speech was not one of the most convincing either. Despite all these failures, his contribution to our country's progress in the modern and contemporary era is undisputed and his boundless devotion to the national interest was outstanding. About the man Vintilă I.C Brătianu one can say that he totalled the features of a personality less frequently encountered among his contemporaries. He was endowed with a dignified character; he stood out by exemplary modesty, perfect altruism, esteem and great respect towards the people he knew and had collaborative relationships with or towards simple citizens. It had become notorious that when he enrolled for the educational institution in France he did not declare that he was the son of the Prime Minister of Romania, Ion C. Brătianu. The Romanian student had declared in the section for father’s profession: farmer. Later, the director of the educational institution learned from a third person who was the father of the Romanian student and asking Vintilă I. C. Brătianu why he avoided mentioning the high official position of the Romanian state, the son of Ion C. Brătianu replied that the respective position was temporary, whilst the occupation of woker in the fields is basic and permanent. He passed away in his home in Mihăieşti, Valcea aged 63. He was buried along with the other family members at Florica, in the mausoleum Church “Ioan the Baptist” (Ioan Botezatorul)

CONSTANTIN  (DINU)  I.C.  BRĂTIANU

 

         The second son of the couple Pia and Ion C. Brătianu, but the fourth in order of birth after Florica, Sabina and Ionel, Constantin I.C. Brătianu was born in Florica, on 13 January 1866. Little Dinu was baptized by C.A. Rosetti, close friend of Ion C. Brătianu and his family. He will study in Bucharest, attending a high school with a long tradition in the Romanian education system-“Saint Sava”. In parallel with the high school studies, he had private lessons of mathematics and physics, his mentors in these two disciplines being two renowned teachers and eminent scientists of the time: Spiru Haret and David Emmanuél.

       After passing the baccalaureate successfully, he enrolls and attends the courses of School of Bridges and Roads in Bucharest. He will continue his training in the domanin of exact sciences – in accordance with his father’s wish, in fact like his two brothers, Ionel and Vintilă - in Paris, where he attends and graduates the Superior School of Mining. In 1890 he received an interesting and tempting offer from engineers Anghel Saligny and George Duca to work on the site of the great bridge being built between Feteşti and Cernavoda. Back home, he works on coordinating the work of exploiting the oil deposits from Solonţ, a locality in Bacău. He takes part in the installation of the first probes from Moineşti and the railway being constructed on Tarcău Valley. In the domain of railway constructions, he will be one of the builders of railway bridges located between the localities Barboşi and Brăila.

       For a long period of 13 years, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu will occupy the important position of general manager of one of the largest paper factories in Romania- the unit in Letea, Bacău County. But the most important and significant occupation of the engineer Constantin (Dinu) I.C. Brătianu was within the Romanian financial-banking domain, where for 30 years he organized, coordinated and provided the operation of a large number of banks in the Rural Credit structure. His and other finance specialists’ contribution to the modernization of the Rural Credit on competitive criteria remains a reference page in the history of the national banking system.

        Constantin (Dinu) I.C. Brătianu was also a pioneer in the field of discount banks initiating the establishment of specialized units in many areas of the country: Bank of Olt, Bank of Muscel etc. He was also the President of the Romanian Bank, one of the most important specialized institutions in Romania, along with the National Bank. In 1896, he became member of the National Liberal Party. During Romania’s participation in World War I, he sought refuge in Iaşi where the National Union Government led by Ion I.C. Brătianu operated. During that harsh period, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu occupied the position of President of the Supply Committee, which operated in Iasi and Odessa. The above mentioned body had the responsibility to provide the troops with the equipment necessary for the military campaign of the Roman army. After the war, during the economic recovery and enforcement of economic-administrative reforms and measures required by the reunified state, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu will concentrate his activity in the field of the mining industry.

        He was President of the anonymous Mining Society “Lignite” and held positions in the Boards of Directors for the companies “Lignite”, “Schitul Goleşti” etc. He conducted a public activity in the positions of Deputy and Senator in the Romanian Parlamentrului during 1921 and 1938. From January 1934 to mid-July 1947, Constantin (Dinu) I.C.Brătianu occupied the important position of President of the National Liberal Party, succeeding I.G. Duca, assassinated by a group of legionaries on the platform of Sinaia train station (December 29, 1933). During the period of 13 years he spent as Head of the oldest party in the country, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu dealt with many and difficult issues that the Romanian society faced, being involved in internal and external crises in the rise of the Extreme Right-Wing in Romania, establishment of personal dictatorship of King Carol II and the political party he created, the National Renaissance Front, Romania’s participation in the Second World War, Soviet occupation, which made it possible for the brutal communist regime to install in our country. As leader of the National Liberal Party, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu contributed to the unification of the Georgist PNL with PNL; together with Iuliu Maniu he protested against the war against the Soviet Union across Nistru, he was member of the National Democratic Block to take Romania out of this war and the alliance with Nazi Germany and join the United Nations Coalition.

           Following the coup of 23 August 1944, the course of events indicated that Romania was straying further and frther from the sphere of democratic, independent and sovereign states of Europe. After March 6, 1945, along with the installation of the communist government led by Petru Groza, obedient to Moscow, Romania emerged from the range of democratic and constitutional states, which guaranteed compliance with the human rights and citizens’ rights. In those years, Constantin (Dinu) I.C.Brătianu helplessly witnessed the brutal suppression of the communist repressive apparatus against PNL and PNT; the protesting demonstrations of members of these traditional political parties being subjected to permanent repressive offensive which ended with arrests and imprisonments. In such circumstances, Constantin (Dinu) I.C. Brătianu decided the self-suspension of the PNL activity in the summer of 1947. In January 1950, he will be arrested from his home in Bucharest and taken to prison in Sighetul Marmaţiei where he died in the night of 5 to May 6, 1950 at the age of 84 years and 4 months. In the autumn of 1971, his remains were reburied in a niche of the inner wall of the mausoleum chapel of the Church at Florica. Constantin (Dinu) I.C. Brătianu was married to Adina Costinescu, the couple had three boys: Ion (Oni), Dan and Dinki.

 

News & events

25.06.2015 - PRESS RELEASE
PRESS RELEASE
Read more


25.06.2015 - Traditions of Arges 50 km far from the Polar Circle
Traditions of Arges 50 km far from the Polar Circle
Read more


© 2013 CENTRUL DE CULTURĂ "BRĂTIANU"